Pagrindinis Pagrindai Moterys Moteris islame: užgožta ar laisva?

Moteris islame: užgožta ar laisva?

Moteris islame užgožta ar laisva?

Tuo metu, kai dalis pasaulio, nuo Graikijos iki Romos, Indijos ir Kinijos, laikė moterį ne daugiau nei vaiku, verge, beteise, Islamas pripažino moters lygiateisiškumą su vyru ir suteikė didžiulę pagarbą. Tauriajame Korane teigiama:

,,Iš Jo ženklų – kad Jis sukūrė iš jūsų pačių jums žmonas, kad jūs gyventumėte su jomis kartu. Ir įdiegė tarp jūsų meilę ir gailestį. Iš tiesų tai – ženklas žmonėms, kurie mąsto!” [Taurusis Koranas 30:21]

Pranašas Muhammadas (taika ir ramybė jam) sakė:

“Patys tobuliausi savo tikėjime tarp tikinčių vyrų yra tie, kurie yra geriausi elgesiu ir malonūs savo žmonoms.” [Abu Dawud]

Musulmonai tiki, kad Adomas ir Ieva buvo sukurti iš vienos sielos. Abu buvo vienodai kalti dėl savo nuodėmės, ir užsitraukė Dievo nemalonę, bet Dievas jiems atleido. Daugelis moterų islame turėjo aukštą statusą; atsižvelgiant į tai, kad pirmasis asmuo, kuris priėmė Islamą buvo pranašo Muhammado ﷺ žmona Hadiža (Khadijah), kurią jis labai gerbė ir mylėjo. Jo paskesnė žmona (po Hadiža mirties), Aiša (Ayshah), yra žinoma kaip išsilavinusi ir kilni mergina, kuri perdavė didžiąja dalį pranašo hadisų. Daugeliui moterų priklauso dideli pasiekimai ir užsitarnauta šlovė, Islamo istorijoje gausu žymių ir įtakingų mokslininkių bei teisininkių.

Kalbant apie išsilavinimą, tiek moterys, tiek vyrai turi tokias pačias teises ir pareigas. Tai suprantama iš pranašo Muhammado ﷺ pasakymo:

“Siekti žinių yra privaloma kiekvienam tikinčiajam.” [Ibn Majah]

Tai turima omenyje, vyrus ir moteris.

Su moterimi turi būti elgiamasi taip, kaip Dievas įsakė, jai priklauso daugelis teisių, pavyzdžiui teisė valdyti ir disponuoti savo nuosavybe ir pajamomis, sudaryti sutartis, santuokos metu ir po jos. Ji turi teisę į išsilavinimą ir galimybe dirbti visuomenėje. Ji taip pat turi teisę paveldėti iš savo tėvo, motinos ir vyro. Įdomu tai, jog moteris gali būti ir imamas, t.y. Vedančioji bendroje maldoje tarp moterų, to nėra daugelyje kitų religijų.

Musulmonė moteris taip pat turi įsipareigojimų. Visos teisės ir nuostatos, susijusios su malda, pasninku, labdara, piligrimine kelione, gerų darbų darymu ir t.t., yra taikomos ir moterims. Tiesa, keletą skirtumų galima atrasti, daugiausia susijusių su moters fiziologija.

Prieš santuoką moteris turi teisę išsirinkti sau vyrą. Islamo teisė yra labai griežta – dėl santuokos būtina gauti pačios moters sutikimą. Jaunikis nuotakai privalo parūpinti santuokos kraitį, ir tai skiriama jos pačios asmeniniam naudojimui.

Po santuokos ji išlaiko savo pavardę, neperima jos iš vyro. Kaip žmona, moteris turi teisę būti išlaikoma vyro, net jei ji yra pasiturinti. Ji taip pat turi teisę prašyti skyrybų ir perimti savo vaikų globą. Ji neturi grąžinti santuokos kraičio po skyrybų, išskyrus tik tam tikrose specifinėse situacijose.

Nepaisant to, daugelį amžių musulmonų bendruomenė ne visada laikėsi ar pildė aptartus nurodymus. Nors visa tai buvo atskleista prieš 1400 metų, didesnė dalis civilizacijos nebuvo pradėjusi spręsti šių problemų, moterų teisės nebuvo gerbiamos iki pat 19 – 20 amžiaus. Ir iki šių dienų yra šalių, kuriose šios teisės vis dar pažeidžiamos.

Daugiau panašiu archyvu
Komentarai išjungti

Tai pat kviečiame skaityti

Ko Islamas moko mus apie Jėzų ir jo motiną Mariją?

Jėzus Islame Jėzus gyveno maždaug prieš 2000 metų senojoje Palestinoje, tuo metu Romos imp…